Корзина
40 отзывов
SunPower - сделано с умом! Светодиодные системы, электрическое отопление и солнечная э/э
 • SunPower
 • Новости
 • Енергія великих міст: як Амстердам позбувається енергозалежності

Енергія великих міст: як Амстердам позбувається енергозалежності

Видобувати енергію зі сміття та безкоштовно встановлювати сонячні батареї на дахах. Для столиці Нідерландів це вже не розмови про енергетику майбутнього, а дійсний план по забезпеченню своїх жителів «зеленою енергією».

28.10.14

SunPower розповідає про місто, яке до 2040 року планує повністю позбутися газової та вугільної залежності.

Попри столітню любов голландців до енергії вітру, Нідерланди завжди поступались майже всім своїм європейським колегам у виробленні електрики та тепла з природних джерел. Країні з малою площею та не надто сприятливими кліматом і рельєфом важко розраховувати лише на альтернативну енергетику. І все ж, Голландія не полишає зусиль наздогнати «зелені» показники сусідньої Німеччини, особливо коли мова йде про найбільше місто країни – Амстердам.  Сьогодні 6% енергії, що споживає столиця, уже надходить з природних джерел енергії, але вже менше, аніж за 10 років, цю цифру збираються підняти до 14% на національному рівні. У цій статті –  кілька найкращих практик міста, яке попри все прагне стати енергоефективним.
  
Відходи як доходи

Сміття – напевне, єдиний невичерпний світовий ресурс і в Амстердамі давно навчились його використовувати. Місто переробляє більше 40% своїх відходів, а основна робота у цій сфері дістається компанії AEB. Знаходячись у затоці Амстердама вже 100 років, підприємство має найефективніший з можливих сміттєспалювач, який переробляє майже півтори тонни відходів щорічно. Стінки камер згоряння AEB містять воду, яка нагрівається під час горіння відходів і перетворюється на пару. У свою чергу, пара трансформується в електричну та теплову енергію, яка може транспортуватися до виробництв та заводів у радіусі п’яти кілометрів від сміттєпереробної компанії.
  
Підприємство генерує мільйон мегават електроенергії щороку, чого вистачає для забезпечення 320 тисяч будівель та майже 125 тисяч вуличних ліхтарів Амстердама. Більше того, мерія, трамваї та метро також функціонують на енергії, яку місто виробляє з власних відходів. Окрім електрики, підприємство продукує і тепло, яке постачає майже 40 тисячам домогосподарств міста. У майбутньому це число прагнуть збільшити в рази.
 
 Донедавна AEB функціонувала як одна з муніципальних служб Амстердама. Однак цього року відбулась приватизація сміттєпереробної компанії, що наклало відбиток і на стратегію її роботи. Тепер сміттєспалювач AEB буде живитися  не лише голландським, але і закордонним сміттям. Компанія пропонує іншим європейським країнам, насамперед сусідам Голландії, свої послуги по транспортуванню та переробці їхнього непотребу. Знищуючи відходи своїх сусідів (в основному, Великобританії) та видобуваючи «зелені» енергію та тепло для Амстердама, компанія таким чином виконує соціально відповідальну місію і стає комерційно успішною.
 
Місце під сонцем 

Хороша погода навідує Амстердам нечасто – його жителям дістається лише 1580 годин сонця в рік (для порівняння, Києву з цим показником пощастило більше – 1843 сонячних годин). Тим не менше, минулого року Нідерланди збільшили потужність сонячної енергії в країні на рекордні 80%. Лише протягом 2013 року в Голландії встановили більше 100 тисяч сонячних панелей, що становить половину від кількості вже існуючих батарей.  
 
Наймасштабніший «сонячний» проект цього року – спорудження 4,200 сонячних батарей на даху найбільшого стадіона країни Amsterdam Arena. Спортивний комплекс, що вже використовує енергію вітру, тепер отримуватиме 10% свого річного об’єму електроенергії і від сонця. Це ставить Amsterdam Arena в трійку найкращих стадіонів світу, що використовують сонячну енергетику.
 

Проте більшість батарей у рекордному 2013 році були встановлені саме в приватних будинках, а не виробництвами чи муніципалітетом. Раптову популярність сонячних панелей серед голландців можна пояснити насамперед низькими податками на електроенергію для їх власників.  Однак не меншу роль, аніж державні субсидії, зіграли і проекти та ініціативи для популяризації сонячної енергії.
 
До прикладу, в одному з районів Амстердаму Eigen Haard, де уже 200 будинків мають сонячні панелі, почала діяти програма «Сонце в оренду». Будь-який мешканець району може попросити безкоштовне встановлення сонячних батарей, яке компанія-організатор обіцяє зробити всього за добу. З новим джерелом електроенергії мешканці платитимуть на 10% менше в порівнянні з теперішнім рахунком за електрику. А головне, стверджує міська влада, перехід на сонячні панелі буде не лише вигідним для гаманців амстердамців, але й корисним для екології всього міста.
 
Якщо ж власник будинку має сумніви щодо того, чи достатньо сонця «ловитимуть» батареї на його даху, він шукає своє помешкання на «Сонячному  атласі». Це інтерактивний сайт-мапа, який показує, наскільки кожен будинок Амстердама придатний для сонячних панелей і розраховує, чи буде цей задум фінансово вигідним. Ввівши адресу в пошук, знаходжу будинок, у якому я зараз мешкаю в Амстердамі. Як стверджує «Сонячний атлас», цей будинок розташований в найбільш сонячній ділянці, а його дах може вмістити 21 батарею. Їх встановлення коштувало би 15 мешканцям будинку (мені та моїм сусідам) приблизно 10 тисяч євро, і окупилася б ця сума не довше, аніж за 10 років. Зате, як прогнозує сайт, вже за два десятиліття весь будинок зміг би зекономити на електроенергії більше 25 тисяч євро.
 

Згідно з класичним правилом, попит породжує пропозицію. Меблевий гігант IKEA оголосив, що цього року сонячні батареї з’являться у голландських філіалах компанії. Це означає, що голландці другими після британців отримають сонячні панелі у масовому продажі, а отже – дешевшими та доступнішими.
 
Свідоме споживання

Столиця Нідерландів не тільки намагається виробляти «зелену» енергію, але й заохочує своїх жителів економно її використовувати. Один з нещодавніх проектів під назвою West Orange залучив 400 домогосподарств Амстердама до тестування нової системи управління енергоспоживанням. За допомогою спеціального пристрою мешканці будинку змогли перевірити, скільки електроенергії витрачає не лише все їхнє помешкання, але й окремі прилади в ньому, наприклад, холодильник чи мікрохвильова піч. Контролюючи своє споживання, кожний будинок прагнув добитися 14-відсоткової економії, а багатьом мешканцям вдалось перевищити і цей показник.
 
Багато подібних ініціатив проходять у формі змагань, переможці яких в ідеалі отримують винагороду за свою економність. Так, для шести амстердамських шкіл організували конкурс, під час якого учні та вчителі намагались економили електрику в приміщенні навчального закладу. На спеціально створеному сайті учні могли заносити дані про свої успіхи та ділитися порадами по використанню електроенергії з іншими школами. Наприкінці конкурсу для найекономнішої школи орагнізатори влаштували вечірку з міні-карнавалом.
 
Досвід Амстердама підхоплюють й інші голландські міста. У північному місті Ляйден пройшли змагання серед 10 студентських гуртожитків, які спробували витрачати якомога менше газу та тепла. Найекономніший гуртожиток спромігся спожити майже на 40% менше енергії за період змагання, що у грошовому еквіваленті становить 160 євро на одного мешканця.  На студентів чекав символічний подарунок – енергозберігаючий холодильник.
 
Для решти городян є чи не найпростіший спосіб контролю за своїм споживанням електроенергії. Спеціальна карта показує, скільки газу та електрики витрачає кожен будинок у місті.

За матеріалами сайту Platfor.ma

Другие новости
 • 02.02.18 Коммерческое предложение бизнесу
  Коммерческое предложение бизнесу

  Благодаря растущему спросу на экологическую безопасность и энергоэффективность, а также новым световым технологиям и европейскому уровню качества, современные производства переходят на светодиодное освещение.

  Полная версия новости
 • 17.01.18 Мы продаем не цену
  Мы продаем не цену

  Мы продаем не цену, а яркость Ваших товаров на полке – это дает до 30% роста продаж. Мы продаем не офисное освещение, а здоровье глаз и трудоспособность Ваших сотрудников. Мы продаем не просто товар, а сервис о проектирования до монтажа "под...

  Полная версия новости
Контакты
 • Телефон:
  +380442233683
  +380990349925
  +380963179601
  +380631873176
 • Контактное лицо:
  Любой свободный менеджер ;)
 • Адрес:
  проспект Георгия Гонгадзе, 4, кв.52, Киев, Украина
 • Email:
  pr.sunpower@gmail.com
 • Skype:
  yustas.cos
Карта